Раждането е събитие с велика трансформираща сила в живота на всяка жена. Споменът от първата среща между майка и бебе е непреходен, а в „Свети Лазар“ ключова част от този спомен е бащата, чието присъствие по време на раждането се поощрява.
Какъв е пътят на пациент, който гушва първата си рожба след секцио при нас – вижте историята на Деница Велкова от първо лице.
Деница, как протече вашето раждане?
Много по-лесно и по-спокойно, отколкото очаквах за първо раждане! Бебето при мен беше седалищно, а и също така имах бъбречни кризи по време на бременността. В резултат на това се ориентирахме към секцио. Даже почувствах облекчение, когато избрахме този метод, защото не обичам непредвидимото и рисковото. Бях чувала много негативи за секциото, един от които беше за нарушената връзка между майката и детето. Няма такова нещо! Веднага осъществихме контакт „кожа-с-кожа“, гушнах си дъщеричката, целунах я, таткото я целуна, и след това я предадохме на неонатоложката за преглед.
Споделихте ли този специален момент с бащата на детето?
Да! Той беше там от началото до края. Никъде го няма това, да може един от най-близките ти хора да е плътно до теб, да ти бъде подкрепа и да ти вдъхва кураж. В дните на възстановяване дойдоха и приятели да ме видят, и то в 22:00 ч. Тази привилегия и толеранс към близките на родилката ги няма в нито една друга болница!
Как оценявате престоя си преди и след раждането?
Много съм доволна! По време на самото раждане имаше музика за релаксация. Мъжът ми беше до мен! Настаняването беше ултра комфортно, отседнах в разширена индивидуална стая, и беше едно страхотно спокойствие…
След раждането отношението беше прекрасно от страна на целия персонал – акушерки, лекари, санитарки. Раздвижването стана толкова бързо! Бях на крака още на шестия час, а на дванадесетия вече се обслужвах изцяло самостоятелно и можех да се грижа за бебето.
Реанимацията след раждането е много важна и тук беше перфектна. Научиха ме как се къпе бебето, как да сменям памперси и как да го повивам. Всички ми дадоха съвети за захранването и кърменето, което започна почти веднага.
А колкото храната за възрастните – тя е като във висок клас ресторант. Това не е стандартната болнична храна, за която има митове, легенди и оплаквания. Беше ми много вкусно!
Какви са впечатленията ви от д-р Николова, която следи бременността ви и води раждането?
Д-р Николова е уникална жена и професионалист! Толкова е отдадена, постоянно я виждах на работа – преглеждаше дори в 22:00 ч. Имах притеснения, защото съм си такава по принцип. Обаче бременността ми беше лека, не качих килограми, и заслуга за това има и д-р Николова. Даде ми много добри съвети за пълноценното хранене и почивка в този период. Беше толкова спокойна. Втора, трета, пета бременност да имам, пак ще раждам в „Свети Лазар“!
Избрали сте дъщеря ви да се проследява през първата година при д-р Божинова, наш педиатър и неонатолог. Как взехте това решение?
Баща ми препоръча лекарката, защото и по-малкия ми брат се е проследявал при нея няколко години и все още идва за прегледи. Наскоро започнахме и ние с консултациите, и всичко се случва с лекота и като по часовник. Имаме възможността да звъним на д-р Божинова по всяко време. Пакетът за проследяване ни дава 24-часова грижа от педиатър, което за нас като родители, минаващи за пръв път през всякакви казуси и страхове, е наистина много важно. Винаги имаме много въпроси!
Какъв съвет бихте дала на младите майки?
Много мои приятелки още не са се ориентирали към етапа на майчинството в живота си, но от сега им говоря за „Свети Лазар“ и как на 100% препоръчвам проследяването на бременността, раждането, и грижата за децата след това.
Много пъти чувам майки да казват: „А, ами ти със секцио ще раждаш, що се притесняваш!“. Не е така, раждането си е раждане. За мен беше важно аз да съм спокойна и да се чувствам в мои води. И моят избор беше правилен за мен. Лесно майка не се става! Бях чувала негативи за връзката между дете и майка след секциото. Няма такова нещо! Веднага осъществих контакт с дъщеря си. В „Свети Лазар“ това се поощрява, независимо от избрания метод на раждане.