Д-р Лачев: „Свети Лазар” има добра практика при запазване на бременността след донорска програма

Д-р Лачев: „Свети Лазар” има добра практика при запазване на бременността след донорска програма

Създаването на живот е сред най-значимите, но и най-предизвикателните моменти в историята на всяко семейство. Двойките не винаги успяват да заченат по естествен път, а когато проблемът стане константа във времето, те се обръщат за помощ към специалистите по асистирана репродукция.

Д-р Валентин Лачев е сред светилата в ин витро оплождането у нас. Медицинската му практика включва редица специализации в чужбина по еднокринна гинекология, стерилитет и IVF, както и стотици семейства, сдобили се с мечтаната рожба чрез неговата експертиза. 

От 2006 г. д-р Лачев ръководи лабораторията за ин витро оплождане в „Свети Лазар”.

Д-р Лачев, ин витро секторът в „Свети Лазар” ползва ли донорски генетичен материал?
Работиме повече от 10 години с донорски материал за провеждане на асистирана репродукция, което включва донорски сперматозоиди, яйцеклетки и ембриони.

Болницата разполага ли със собствена криобанка?
Да, като вече над десетилетие работим и с международни криобанки, от които също се снабдяваме с генетичен материал  за ин витро процедури.

Какво представлява донорската програма в „Свети Лазар?
През последните години постоянно се повишава възрасттта на пациентите, желаещи бременност и деца. При тях се налага да се прибегне до донорски програми като нашата. Tя е индивидуална за всяка двойка и включва грижата за жената по време на процедури за асистирана репродукция с донорски материал. Програмата е персонализирана и цели успешното създаване на нов живот.

Какви са стъпките за включване в програмата за донорство?
След предварителни изследвания и установяване на проблема, било то при жената или при мъжа, или и при двамата, се пристъпва към подписване на договор и включване в програмата за донорство. Стараем се срокът, в който да изпълним задачата ни, да е максимално кратък.

Как протича инвитро процеса при двойката?
След като имаме в криобанката ни материал, който се избира по съответните генетични белези и е одобрен от двойката, се пристъпва към третиране на пациентката с необходимите лекарства, за да се получи качествен ендометриум. За целта се използват кръвни хормонални, ултразвукови и други инструментални изследвания при необходимост.

Какъв е шансът за успех?
Това зависи от голяма степен от причината за настъпилото безплодие. Най-добри резултати можем да очакваме при мъжки фактор на стерилитет и приложение на  донорски сперматозоиди. Много е висок процента на успеваемост и когато използваме донорски ембриони и при пациентката е налице добре развиващ се ендометриум. Това показва, че е много важна подготовката на жената преди ембриотрансфер, за да очакваме добра имплантация на ембриона.

Какво се случва при наличие на положителен тест за бременност?
От съществено значение е ранното диагностициране на настъпилата бременност. Най-често това се извършва чрез кръвен тест – изследване на betaHCG. Това дава възможност моментално да започнем защитна терапия за запазване на плода. В нашата болница сме свели спонтанните аборти под 10%, което показва добрата практика за запазване на успешни бременности след донорски програми. В най-ранен етап на бременността при майките извършваме изследвания за генетични заболявания, както и фетална морфология за проследяване на развитието на плода.

Scroll to Top