Повече права за акушерките, свързани преди всичко с грижата за майката и бебето, поискаха от Алианса на българските акушерки и изпратиха предложението си към Министерство на здравеопазването. Идеята е всяка жена да имат достъп до услугите на акушерка, която би трябвало да е най-близо до нея по време на и след бременността й. В момента това е избирателно и зависи от финансовите възможности.
„За да може всички жени да се възползват от тази грижа, не само при финансова възможност, апелираме за промяна в НЗОК, за да мине към нея и всички жени да се възползват от нея”, обясни пред bTV Емилия Казълова – председател на Алианс на българските акушерки.
Тя уточни, че идеята не е подтикване към раждане вкъщи, дори напротив: „Стоим на много твърда позиция – в момента България не е готова за подобно нещо”.
На грижите на „патронажната акушерка” са се радвали жени до края на миналия век. Навремето ражданията по селата били много, а акушерките – ангажирани да обикалят по адреси. Затова и държавата ги подпомагала допълнително.
След 1999 година практиката акушерките да посещават у дома родилите жени се преустановява. Сега срещата с акушерката е само при престоя на родилката в болница.
Според медиците връщането на предишния модел няма еднозначен коментар. От една страна, то е отживелица, защото нито ражданията, нито кадрите, нито средствата са достатъчни, за да се практикува патронажното акушерство в някогашния му вид. От друга страна обаче, световният опит показва, че в много случаи акушерката е водеща в дейности, които у нас все още изискват задължителното присъствие на гинеколог.