Д-р Димитров

Д-р Димитров: Възстановяването след миомектомия протича безпроблемно, гладко и бързо

Едно от най-честите „открития” за жените при профилактичен преглед от акушер-гинеколог е миомата. Обикновено тя не дава повод за тревожност и притеснение, но развитието й трябва да се следи изкъсо. 

Как разбираме, че една миома изисква своевременно лечение, какво представлява миомектомията и как протича възстановяването след нея? На тези и други въпроси по темата отговаря д-р Бойко Димитров, за когото грижата за женското интимно здраве е мисия през последните 20 години.

Д-р Димитров, какво представлява миомата?

Това е широко разпространена доброкачествена формация в областта на матката. Като разновидност може да е интрамурална или субсерозна. Понякога проявява симптоми, но жените могат и да не разберат за нея. Обикновено търсят помощ, когато миомите станат повече и доведат до кървене извън регулярния месечен цикъл.

Какви са най-честите симптоми и кога се прибягва до миомектомия?

Първо, кървенето при менструация става по-продължително и по-обилно. При големи по размер миоми кървенето продължава извън дните на цикъла и пациентката започва да усеща тежест в корема и ниско долу в таза. Миомите могат да причинят и притискане на съседни органи, като пикочния мехур. Когато дискомфорта нарушава качеството на живот е наложително да се извърши миомектомия.

Как се диагностицират миомите?

Чрез ултразвуковото изследване. При някои миоми се забелязва нарушение в трофиката и се получава некроза в средата (това се вижда на ехограф), която се съпровожда от неизяснена температура и отпадналост.

Кога стават опасни миомите и какво може да се направи, за да се предотвратят усложнения?

Минимален е шанса миомите да малигнизират, или с други думи – да се превърнат в злокачествени. Това се случва изключително рядко. Миомектомията е основната мярка, която жената може да предприеме преди да се стигне до лоша диагноза. Чрез тази процедура се отстраняват миомните възли.

Как протича възстановяването след миомектомия?

Гладко, безпроблемно и много бързо. В деня на операцията пациентката става на крака, а на следващия вече може да се обслужва сама. В болницата провеждаме активно раздвижване и обезболяване, така че жената да може да възвърне към нормалния начин на живот максимално бързо. 

Какво бихте посъветвали жените относно миомите и миомектомията?

Да не пропускат ежегодните профилактични прегледи и задължително да включват ехография в тях. Само тогава можем да реагираме бързо и безпроблемно, защото с помощ на ехографията получаваме пълната информация за здравословното състояние на пациентката. Бъдете здрави!

Scroll to Top