Естествено раждане или секцио – право на информиран избор за всяка жена

Естествено раждане или секцио – право на информиран избор за всяка жена

В общественото пространство усилено се коментира дали раждането да става по естествен или оперативен път. Това обаче никой не може да каже, докато раждането не завърши. И най-нормалното физиологично раждане, което върви гладко, може в определен момент да постави в опасност или майката, или детето. Какви са методите за раждане и жената има ли право на избор как да роди, разговаряме с Д-р Тияна Николова, MD, акушер-гинеколог в болница “Свети Лазар”

Кое определя метода на родоразрешение – Цезарово сечение или вагинално раждане?

От опит мога да кажа, че почти винаги тръгваме с идеята за естествено раждане. Понякога обаче по време на бременността възникват фактори, които накланят везните в полза на секциото. Най-често оперативното раждане се планира по медицински причини, които правят вагиналното раждане рисковано или невъзможно. Това например е високото кръвно налягане, диабетът, многоплодната бременност или инфекциозно заболяване. Предлежанието на плацентата и/или на плода, както  и съотношението между размерите на таза на майкта и самото бебе правят цезаровото сечение предпочитан метод. Понякога акушер – гинекологът може да вземе решение да извърши цезарово сечение в хода на раждането при спешни случаи, когато здравето на майката, бебето или и на двамата е в опасност.

А понякога и страхът от болката при естествено раждане тласка бъдещите майки да пожелаят оперативно раждане. Тук е тънкият психологически момент, в който лекарят трябва да се опита да обясни преимуществата на естественото раждане и да успокои бременната, за да превъзмогне страха, но ако тя все пак се чувства несигурна и стресирана, тогава е излишно да бъде задължавана. Идеята е все пак споменът от раждането да остави позитивен отпечатък в съзнанието й и желание да го повтори.

Има ли и други фактори, които също оказват своето сериозно влияние при вземане на решение относно метода?

Възрастта, освен основните медицински показания, също е един от факторите, които до голяма степен определя използването на секцио. Често се споменава като индикация, че всяко предшестващо секцио, води след себе си задължително друго, което не е съвсем задължително. Само за справка ще спомена, че първото секцио през 1500 г. проведено в Швейцария помага на майката и бебето да оцелеят след 7 дневни родилни мъки и ненапредващо раждане, а през остатъка от живота си същата тази дама има още 5 нормални раждания. Опитният специалист лесно може да определи степента на риска при такъв казус и заедно с бъдещата майка да достигнат до адекватен избор. Връзката лекар-пациент е от особена важност за двете страни. Тя се гради през всичките 40 седмици. Доверието е най-важно що се касае за вземането на такова важно решение.

Кое раждане е най-добрият вариант за бебето?

Това, при което то е здраво, минимално травмирано и може веднага да бъде дадено в прегръдките на майка му.

А когато говорим за по-бързо възстоновяване на майката ?

Подготовката и преминаването през вагинално раждане е дълъг процес, който може да бъде физически изтощителен и да изисква много усилия от страна на майката. Но едно от предимствата на вагиналното раждане е, че то е свързано с по-кратък болничен престой и време за възстановяване, в сравнение с цезаровото сечение. Разбира се изключвам случаите, при които има тежки усложнения.

Кои са рисковете, когато говорим за единия, и за другия метод?

По време на вагинално раждане съществуват редица рискове както за майката, така и за бебето. Различни степени на разкъсване на тъканите около и във вагината, руптура на маточната шийка, хематоми на вулвата и перинеума са едни най-често срещаните. Комплетната руптура на перинеума засягаща и сфинктерния апарат е може би най-тежкото акушерско усложнение, което често води до голяма кръвозагуба и тежки последващи манипулации. Травмата на пикочния мехур по време на вагинално раждане също е често следствие, но то отминава до няколко дни.  Разбира се има и много пациентки, които си тръгват от клиниката без нито един шев. При бебетата едно продължително и травматично раждане може да доведе, до асфиксия, вътречерепен кръвоизлив, счупване на ключицата и редица други.

Някои проучвания сочат, че при жените, които са раждали по естествен път, вероятността да имат проблеми с незадържането на урина е по-голяма отколкото при жените, които са родили със секцио. Те също са по-склонни към изпускане на урина, докогато кашлят, кихат или се смеят.

Въпреки че секциото обикновено се счита за безопасно, а в някои случаи е животоспасяващо, то носи допълнителни рискове. То все пак представлява хирургична интервенция, като най-тежкото усложнение, което може да настъпи е тежка кръвозагуба поради засегнат голям кръвоносен съд – артерия утерина например. При неспазване на установените протоколи за асептиката и антисептиката могат да настъпят тежки възпалителни процеси и дори сепсис. Добрата медицинска практика и опита на специалиста са от голямо значение за избягване на подобни усложнения.

За жалост има две усложнения, които биха могли да настъпят абсолютно непредвидено, без никаква индикация и при двата метода на раждане, а именно амниотичната емболия и тромбоемболията. За жалост с  летален изход.

Ако първото раждане е чрез секцио всяко следващо ли трябва да е по същия начин?

Ако това беше така екипът на Ла Вита Нова нямаше да е така популярен и натоварен.

Може ли да се каже кой начин е по-добър за раждане?

Раждането е нормален физиологичен процес, който е предопределен да се извършва по естествен механизъм. Физиологията на жената е съвършена. В днешно време цезароеото сечение е рутинен метод за родоразрешение и тогава, когато са спазени условията за добра медицинска практика и при правилна преценка и избор взет отговорно и от медицинския специалист и от бременната, е разумно безопасен както за майката, така и за нейното дете.

И двата метода имат своите особености. Ако в хода на едно нормално раждане възникнат усложнения, то се предприема другата възможност за родоразрешение. Всичко е въпрос на индивидуална преценка, според конкретната бременност и родилка. Дори възстановяването при различните жени протича по различен начин.

Жената или лекарят трябва да избира начина на израждане според Вас в ролята Ви на лекар, но и на майка?

Живеем в модерни времена, жените имат всички права, защо не и това право да разполагат със собствените си тела?! Истината е, че независимо от това как решават да родят, жените трябва да са възможно най-изчерпателно информирани за различните възможности за раждане, така че да имат право на глас в процеса, да защитят своето желание и да направят информиран избор.

Scroll to Top